Nordiske Musikdage - København 1984

Af
| DMT Årgang 59 (1984-1985) nr. 01 - side 54-54

Artiklen er indscannet fra det trykte magasin; der tages forbehold for fejl

Annonce

Edition s

Annonce

Annoncér hos Seismograf

PROGRAM

Lørdag 20.10 20.00 ORKESTERKONCERT

Radiohusets Odense Byorkester, dirigent Tamás Veto

Koncertsal Bo Holten (D): CACCIA

Lårs-Erik Rosell (S): KONCERT FOR ORGEL OG ORKESTER

Halvor Haug (N): POEMA SONORA

Carl Nielsen (D): SYMFONI NR. 3 »ESPANSIVA« Søndag 21.10

15.00 KIRKEKONCERT

Holmens Bengt Hambraeus (S): Fra »LIVRE D'ORGUE«

Kirke Hjalmar H. Ragnarsson (I): GLORIA

Yngve Slettholm (N) : LUX (uropførelse)

Sven-David Sandström (S): TYSTN AR OFTE NOG VÅR SANG

Carl Nielsen (D): FEST-PRELUDIUM

20.00 ORKESTERKONCERT

Radiohusets Sjællands Symfoniorkester, dirigent Flemming Vistisen

Koncertsal Karolina Eiriksdottir (I) : SON ANS

Leifur Thorarinsson (I): OBOKONCERT

Knut Nystedt (N): MIRAGE Mandag 22.10

15.00 KAMMERKONCERT

Nikolaj Kirke Poul Ruders (D) : 4 COMPOSITIONS

Ivar Lunde jr. (N): POEM

Jouni Kaipainen (F): FAR FROM HOME

Alfred Janson (N): VINGER

20.00 OPERA

Saltlageret Den Jyske Undergrund/The Elsinore Players, dir. Flemming Vistisen

Karl Aage Rasmussen (D): JEFTA

22.30 NORDISK ETNISK MUSIK

Nikolaj Kirke Finland

Tirsdag 23.10

16.00 KAMMERKONCERT/BALLET

Saltlageret Tamás Ungváry (S): SOLO/TRIGOM ANI

Usko Meriläinen (F): KONSERT, DAR JAG FÖLLI SÖMN Tommy Zwedberg (S): FACE THE MUSIC Mogens Winkel Holm (D) TARANTEL

20.00 OPERA

Mercur Hamburgische Statsoper

Teatret Kalevi Aho (F) : A V AIN (Der Geburtstag)

22.30 NORDISK ETNISK MUSIK

Nikolaj Kirke Færøerne

Onsdag 24.10

13.00 ORKESTERKONCERT

Radiohusets Radiosymfoniorkestret, dirigent Esa-Pekka Salonen

Koncertsal Magnus Lindberg (F) : SCULPTURE II

Atli Heimir Sveinsson (I): TROBAR CLUS (fagotkoncert) Pelle Gudmundsen-Holmgreen: SYMFONI - ANTIFONI

15.00 KAMMERKONCERT

Glyptoteket Erkki Jokinen (F) : FACE

Haflidi Hallgrimsson (I): YOU WILL HEAR THUNDER

Ivar Frounberg(D): DREI-KLANG

Sten Hanson (S): THE FLIGHT OF THE BUMBLE-BEE

Wayne Siegel (D): WATERCOLOR, ACRYLIC, WATERCOLOR

20.00 ORKESTERKONCERT

Børsen Radiounderholdningsorkestret, dirigent Frans Rasmussen

Bent Lorentzen (D): OBOKONCERT Jukka Tiensuu (F): CEMBALOKONCERT »M« Páll Pálsson (I): KLARINETKONCERT Jon Nordal (I): TVISÖNGUR

Torsdag 25.10

15.00 KAMMERKONCERT

Louisiana, Axel Borup-Jørgensen (D): KLAVERKVINTET

Humlebæk Ole Lützow-Holm (S): EN CHANTANT UNE EPOQUE

Rolf Wallin (N): TOPOLOGIE D'UNE CITÉ FANTOME Erik Bergman (F): STRYGEKVARTET OP. 98 OBS! gratis bustransport Købehavn-Louisiana retur- tilmeldelse nødvendig: 01-13 54 05

20.00 ORKESTERKONCERT

Odd Fellow Det kongelige Kapel, dirigent Leif Segerstam

Palæet Per Nørgård (D): SYMFONI NR. 4

Olav Anton Thommessen (N): HINSIDES NEON (hornkoncert)

Jean Sibelius (F): SYMFONI NR. l

22.30 NORDISK ETNISK MUSIK

Nikolaj Kirke Grønland

Fredag 26.10

15.00 KAMMERKONCERT

Det kgl. danske Lars Sandberg (S) : CONTAINING

Musikkonserva- Einar Englund (F): KONCERT FOR 12 VIOLONCELLER

torium Sven Erik Back (S): SIGNOS

20.00 ORKESTERKONCERT

Radiohusets Radiosymfoniorkestret, Radiokoret, dirigent Esa-Pekka Salonen

Koncertsal Esa-Pekka Salonen (F) : SAXOFONKONCERT

Jan W. Morthenson (S): MORENDO Anders Eliasson (S): CANTO DEL VAGABONDO

22.30 NORDISK ETNISK MUSIK

Nikolaj Kirke Norge/Sverige (samisk musik)

Lørdag 27.10

10.00 ELEKTRONMUSIK

Glyptotekets William Brunson (S) : TAPESTRY

Vinterhave Kaija Saariaho (F): VERS LE BLANC NR. l

Akoz Rozmann (S): ORGELSTYCKE Pär Lindgren (S): DET ANDRA RUMMET Gunner Møller Pedersen (D): SUITE FRA »ET LYDÅR«

Årgang 59/1984-1985, nr. 01